7 kwietnia 2020
W trakcie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na zabiegi higieniczne, zarówno te przeprowadzane w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym.
- Zalecane jest szczotkowanie zębów pastą z fluorem po każdym posiłku. W sytuacji wystąpienia wymiotów, aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko erozji szkliwa zalecane jest przepłukanie jamy ustnej wodą i odroczenie mycia zębów o mniej więcej pół godziny.
- Należy codzienne oczyszczać powierzchnie styczne nitką dentystyczną. W szczelinach międzyzębowych kryje się mnóstwo destrukcyjnych bakterii, których nie sposób usunąć zwykłą szczoteczką. Nitkowanie zapobiega pojawianiu się przebarwień oraz kamienia w przestrzeniach międzyzębowych. Zaniedbanie tego odbija się na kondycji całej jamy ustnej i może spowodować stan zapalny dziąseł.
- Stosowanie dostępnych roztworów lub tabletek do wybarwiania płytki nazębnej pomaga zlokalizować miejsca gorzej oczyszczane lub pomijane w trakcie zabiegów higienicznych.
- Zaleca się stosowania preparatów uwalniających fluor: pasta do zębów (o stężeniu 1500 ppm F-), bezalkoholowe roztwory do płukania jamy ustnej zawierające związki fluoru, np. w stężeniu około 200 ppm F- (raz dziennie) i 900 ppm F- (raz w tygodniu).
- Zalecane jest oczyszczanie powierzchni języka, ponieważ gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje, złuszczone komórki, które stanowią rezerwuar składników płytki nazębnej.
- Wskazane jest usunięcie aktywnych ognisk próchnicowych w jamie ustnej, leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszym czasem jest okres między 14 – 20 tygodniem ciąży.
- Należy pamiętać, aby pojawić się na wizytę kontrolną po porodzie.
Prawidłowe odżywianie podczas ciąży
- Ważne jest zachowanie odpowiedniego bilansu białkowo-węglowodanowo-tłuszczowego (z ograniczeniem ilości węglowodanów prostych: cukru, białego pieczywa), którego przestrzeganie zapobiega nadmiernej próchnicy u matki i stwarza optymalne warunki dla rozwoju zawiązków zębowych płodu.
- Dieta powinna być bogata w białko, wapń, fosfor, fluor i witaminy (A, C i D).
- Równie istotna jest ilość i częstotliwość spożywanych posiłków. Kobieta w ciąży nie powinna „jeść za dwóch”. Należy unikać podjadania między posiłkami oraz w nocy, ponieważ prowadzi to do ciągłego odkładania płytki nazębnej i spadku pH w jamie ustnej.
- Kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę na fakt, iż według literatury w 4. miesiącu życia płodowego zaczynają rozwijać się receptory smakowe płodu. Występujące w tym czasie upodobanie matki do słodyczy, może w przyszłości zwiększyć skłonność dziecka do słodkich pokarmów, a tym samym zwiększyć ryzyko powstawania próchnicy.
Leki przeciwbólowe w ciąży
Do ukończenia trzeciego miesiąca ciąży kobieta powinna unikać przyjmowania jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę(również przeciwbólowych). W pozostałych dwóch trymestrach farmaceuci zalecają stosowanie paracetamolu – najbezpieczniejszego leku przeciwbólowego.
Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u dentysty
Przyszłe mamy nie powinny sie denerwować I stresować, zatem z wszelkimi niepokojącymi objawami powinny zgłosić się na kontrolę do gabinetu, aby wykluczyć lub leczyć powstałe schorzenia w jamie ustnej. Wzbudzać niepokój może:
- odczuwalny ból podczas jedzenia słodyczy;
- krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania;
- zgrubienia w postaci guzów na dziąsłach;
- szybsze niż zwykle powstawanie kamienia nazębnego;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- nadwrażliwość zębów na ciepło lub zimno.
hig. stom. Patrycja Piątkowska