Jak skutecznie wybielać zęby?

jak skutecznie wybielać zęby
Stomatologia

Według badań Amerykańskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (American Academy of CosmeticDentistry – AACD) wynika, że osoby z ładnym uśmiechem postrzegane są za bardziej atrakcyjne i że to właśnie na uśmiech zwracamy uwagę przy pierwszym spotkaniu. Śnieżnobiałe zęby stały się symbolem piękna, dlatego wybielanie zębów zyskało w ostatnich latach dużą popularność.

Naturalna barwa zębów zależy od koloru zębiny przeświecającej przez transparentne szkliwo i może być modyfikowana przez różnego rodzaju przebarwienia tworzące się w ciągu życia. Właściwa ocena przyczyny przebarwienia (endogenne, egzogenne, związane z wiekiem) oraz ich intensywność determinują wybór właściwej metody wybielania zębów. Zabiegi rozjaśniania zębów można podzielić na profesjonalne wybielanie przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym oraz na metody wybielania domowego, które mogą być nadzorowane przez lekarza stomatologa lub też nie. W drogeriach i aptekach dostępnych jest również wiele preparatów „wybielających”, które de facto nie są preparatami zmieniającymi kolor zębów, a jedynie środami abrazyjnymi usuwającymi osady.

Obecnie bazę większości preparatów wybielających stanowi nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu (mocznika), który w wyniku kontaktu z wodą ulega rozkładowi na mocznik i nadtlenek wodoru. W zależności od sposobu wybielania zębów – profesjonalnego lub domowego – stężenie substancji aktywnej, czyli nadtlenku wodoru w preparatach do wybielania jest różne.

Za przebarwienia wewnątrz zębów odpowiadają substancje barwne zwane chromatoforami. Są to najczęściej długołańcuchowe związki organiczne zawierające podwójne wiązania. Mechanizm działania środków wybielających polega na uwolnieniu i penetracji nadtlenku wodoru oraz wolnych rodników w głąb zębiny, powodując rozerwanie podwójnych wiązań chromatoforów. Powstają związki o prostszej budowie, z których część może dyfundować do środowiska zewnętrznego, a pozostała część pochłaniając mniej światła, daje efekt wybielenia. W przypadku użycia nadtlenku mocznika dodatkowo dochodzi do wzrostu pH w wyniku wydzielania się amoniaku, co ułatwia proces wybielania.

Wybielanie zębów laserami

Aby przyspieszyć proces wybielania zębów stosuje się dodatkowe źródła energii, które aktywują utlenianie substancji aktywnych zawartych w środkach wybielających. Do tego celu wykorzystuje się światło halogenowe, ultrafioletowe, LED, łuk plazmowy, a także lasery o dużej i małej mocy.

W naszym Specjalistycznym Centrum Stomatologii, pod kierownictwem Profesor Elżbiety Dembowskiej, jako jedyni w Polsce dysponujemy tak szeroką bazą laserów (16 laserów). Towarzyszą nam one w wielu procedurach leczniczych. Ze względu na ogromne zainteresowanie wśród pacjentów zabiegami wybielania zębów przybliżymy tematykę wybielania zębów laserami.

Lasery różnią się między sobą m.in. długością emitowanej fali, dlatego dla poszczególnych długości fal muszą być dobrane właściwe żele wybielające.

Przykład wybielania zębów u pacjentki przy użyciu żelu wybielającego Heydent Power Bleaching oraz lasera diodowego. U pacjentki uzyskano rozjaśnienie zębów o 7 odcieni w skali jasności Vita ( kolor wyjściowy A3, kolor ostateczny A1).Wykorzystanie lasera diodowego skraca procedurę wybielania zębów, ogranicza występowanie nadwrażliwości pozabiegowej oraz nie wpływa na mikrotwardość szkliwa.

Pacjentka zgłosiła się do Specjalistycznego Centrum Stomatologii w Szczecinie z powodu przebarwień zębów przednich żuchwy i szczęki. W badaniu wewnątrzustnym stwierdzono obecność koron protetycznych w obrębie zębów 11, 12 i 13 oraz wypełnień kompozytowych na zębach 21 i 22. Zaproponowano zabieg wybielania zębów z zastosowaniem lasera diodowego.

Przed zaplanowanym zabiegiem wybielania wykonano profesjonalne oczyszczanie zębów używając szczoteczki polerującej, pumeksu z wodą oraz końcówki profilaktycznej. Szeroki dostęp do pola zabiegowego uzyskano używając ekspander.

W karcie pacjentki zanotowano ustalony kolor wyjściowy (A3) Ryc.1a.. Odpowiednie przygotowanie umożliwiło uzyskanie preparatu żelu wybielającego, który nałożono na powierzchnię przedsionkową zębów przednich żuchwy i szczęki w warstwie o grubości około 1,5- 2 mm. Przed przystąpieniem do naświetlania pacjentka, lekarz i asystentka użyli okularów chroniących przed promieniowaniem laserowym Cykl zabiegowy obejmował 30s naświetlania na każdy kwadrant łuku zębowego, po którym następowała pięciominutowa przerwa (z pozostawionym żelem na powierzchni zębów). ( Ryc. 2). Wykonano 3 pełne cykle zabiegowe. Dokonano oceny barwy zębów bezpośrednio po zabiegu, uzyskano kolor A1 ( Ryc.3a). W porównaniu do koloru wyjściowego oraz w oparciu o skalę jasności Vita uzyskano rozjaśnienie zębów o 7 jednostek skali jasności. Na zakończenie procedury wybielania na zęby nałożono dołączony do zestawu DesensitizingGel. Pacjentka otrzymała wszelkie wskazania pozabiegowe wraz z reżimem dietetycznym ustnie i na piśmie. Wizytę kontrolną przeprowadzono 2 tygodnie po zabiegu. Ostateczny kolor ustalono jako B2. Pacjentka zaakceptowała efekt leczenia, nie zgłosiła żadnych dolegliwości pozabiegowych.

Podsumowanie

Laser diodowy wykorzystywany do wybielania zębów jest łatwy w obsłudze, a sam zabieg krótszy niż w przypadku zastosowania innych metod wybielania. Właściwa technika przeprowadzonego zabiegu gwarantuje jego całkowite bezpieczeństwo.

Poznaj opinie

Nasi pacjenci o naszej klinice

Dane kontaktowe

91 484 91 0... [zobacz]91 484 91 00

rejestracja@dembowska.eu

ul. Bohaterów Warszawy 11b/5,
70-370 Szczecin

Godziny otwarcia:

Pn - Pt : 8:00-20:00
Sb: 9:00-15:00

Dla osób z bólem. Zaopiekujemy się Tobą

91 484 91 0... [zobacz]91 484 91 00

Napisz do nas

Odezwiemy się do Ciebie

Zostaw swój numer telefonu, a nasza rejestracja skontakuje się z Tobą w celu umówienia terminu wizyty.