Higiena jamy ustnej

Stomatologia

Szczotkowanie zębów jest podstawową metodą usuwania płytki nazębnej z powierzchni zębów.

Szczoteczka do zębów
powinna być dobrej jakości, z włóknami syntetycznymi (nylonowymi) o średniej twardości. Nie powinna mieć wymyślnych kształtów (proste włosie szczoteczki jest bardziej efektywne).

  • zalecaną metodą szczotkowania dla młodzieży i dorosłych jest technika obrotowo-wymiatająca, jest bardzo korzystna, gdyż oprócz oczyszczania masuje także dziąsła. Włosie szczoteczki ustawia się pod kątem 45˚ w okolice szyjek zębów skierowane do wierzchołków korzeni zębów, następnie wykonuje się ruch wymiatający w kierunku powierzchni żujących. W trakcie wymiatania można wykonać kilka delikatnych ruchów drgających. Na każdy odcinek uzębienia, który obejmuje zasięgiem główka szczoteczki opisany ruch należy powtórzyć 5-krotnie. Następnie szczoteczka przesuwana jest na kolejne zęby. Powierzchnie żujące oczyszczamy wykonując ruchy szorujące.
  • Szczoteczkę należy wymienić gdy zauważymy oznaki zużycia włókien (wygięte włosie).
  • Zęby należy czyścić dwukrotnie w ciągu dnia po posiłkach. Szczególnie konieczne jest mycie zębów przed snem.

Nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe

Do oczyszczania powierzchni stycznych i przestrzeni międzyzębowych zaleca się stosowanie nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych.

  • Około 40 centymetrowy odcinek nici dentystycznej należy nawinąć na wskazujące palce obu rąk, następnie wprowadzić w przestrzeń międzyzębową przesuwając ją w kierunku góra- dół wzdłuż każdej powierzchni stycznej czyszczonej przestrzeni. Należy pamiętać, żeby za każdym razem wprowadzać czysty, nie postrzępiony fragment nici.
  • Do oczyszczania niektórych przestrzeni międzyzębowych z płytki nazębnej nadają się doskonale szczotki międzyzębowe. Szczoteczkę międzyzębową umieszcza się w przestrzeni międzyzębowej ukośnie do dziąsła, następnie ostrożnie wyprostowuje i przesuwa, aby przeszła na wylot przez przestrzeń międzyzębową, a następnie wyciąga. Czynność tą należy wykonywać bez wywierania nacisku, trzymając uchwyt pod kątem 90° w kierunku zębów. Należy uważać, aby nie uszkodzić dziąsła gdyż centralny trzon szczoteczki wykonany jest z drutu. Rozmiar powinien być dobrany indywidualnie do kształtu i wielkości przestrzeni międzyzębowej. Szczoteczka powinna być wymieniana co 2- 4 tygodnie.

Istotnym elementem w codziennej higienie jamy ustnej jest oczyszczanie powierzchni języka, ponieważ gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje, złuszczone komórki które stanowią rezerwuar składników płytki nazębnej. Do czyszczenia powierzchni grzbietowej języka służą skrobaczki oraz specjalne szczoteczki.

Irygator

Dodatkowym urządzeniem uzupełniającym higienę jest irygator wodny. Służy do przepłukiwania przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych. Jest to urządzenie wspomagające higienę jamy ustnej, bardzo korzystne dla tkanek przyzębia.. Przy pomocy prądu wodnego wytwarzanego przez irygator usuwane są resztki pokarmowe I płytka nazębna z trudno dostępnych miejsc.

Wybarwianie płytki nazębnej

Tabletki i roztwory do wybarwiania płytki nazębnej są przydatnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych. Dzięki tym preparatom można zlokalizować miejsca gorzej oczyszczane lub pomijanie w trakcie zabiegów higienicznych.

hig. stom. Patrycja Piątkowska

Poznaj opinie

Nasi pacjenci o naszej klinice

Dane kontaktowe

91 484 91 0... [zobacz]91 484 91 00

rejestracja@dembowska.eu

ul. Bohaterów Warszawy 11b/5,
70-370 Szczecin

Godziny otwarcia:

Pn - Pt : 8:00-20:00
Sb: 9:00-15:00

Dla osób z bólem. Zaopiekujemy się Tobą

91 484 91 0... [zobacz]91 484 91 00

Napisz do nas

Odezwiemy się do Ciebie

Zostaw swój numer telefonu, a nasza rejestracja skontakuje się z Tobą w celu umówienia terminu wizyty.